Druk tonerowy

Na czym polega technologia druku z użyciem suchego tonera?

Drukarka cyfrowa drukuje poprzez umieszczanie na papierze cząstek tonera. Zasada działania składa się z kilku etapów:

  • Przygotowanie wałka – wałek pokryty materiałem światłoczułym jest elektryzowany.
  • Naświetlanie – wałek naświetlany jest światłem lasera lub listwy diodowej (LED). Przez to miejsca naświetlone tracą swój ładunek elektryczny.
  • Wywołanie – w miejscach naświetlonych/nienaświetlonych toner „przeskakuje” z wałka developera na wałek światłoczuły.
  • Przenoszenie – toner z wałka poprzez dotyk przenosi się na papier. Proces ten jest wspomagany zazwyczaj przez elektryzowanie ładunkiem przeciwnego znaku elektrody umieszczonej pod papierem.
  • Utrwalanie – papier przechodzi między rozgrzanymi wałkami, gdzie rozgrzany toner zlepia się i jest wprasowywany w kartkę.
  • Czyszczenie – wałek światłoczuły jest rozelektryzowany i czyszczony z tonera, który nie przeszedł na papier.

Tworzenie obrazu

Dane dostarczane do maszyny w zrozumiałym przez nią formacie przetwarzane są przez RIP – procesor obrazu rastrowego. RIP poprzez układy sterujące moduluje wiązkę światła generowaną przez laser (ROS – Raster Output Scanner) lub zespół laserowych diod świecących (LED). Światło to, kierowane na bębny, powoduje zmianę własności fotoelektrycznych powierzchni i w rezultacie umożliwia nanoszenie obrazu na bęben. W tym procesie uczestniczy developer – drobno zmielony ferromagnetyk znajdujący się na wałku magnetycznym, mający za zadanie zbliżenie cząstek tonera do naelektryzowanego bębna.

Przenoszenie obrazu

Kolejny etap różni się w zależności od technologii:

  • Drukarki jednoprzebiegowe –- obraz powstaje w czasie jednego przejścia papieru przez maszynę;, transmisja obrazu z bębnów światłoczułych na nośnik. Pas (jeśli występuje) pełni jedynie funkcję pomocniczą, jak oczyszczanie bębnów z nadmiaru tonera czy transport papieru.
  • Drukarki jednoprzebiegowe z pasem transferowym –- obraz powstaje w czasie jednego przejścia papieru przez maszynę;, transmisja obrazu z pasa pośredniego na nośnik, zaraz po stworzeniu kompletnego odwzorowania.
  • Drukarki czteroprzebiegowe z pasem transferowym – obraz nakładany jest w 4 przebiegach na pośredni pas transferowy i dopiero z niego jest przenoszony na papier.
  • Drukarki czteroprzebiegowe – obraz powstaje na nośniku w procesie czterokrotnego nakładania poszczególnych składowych.

Utrwalanie obrazu

Kolejnym etapem jest utrwalanie, za które odpowiedzialny jest utrwalacz termiczny (fuser, piec). Zazwyczaj jest on zbudowany jako zespół co najmniej 2 wałków grzejnych, z których przynajmniej jeden wyposażony jest w promiennik podczerwieni, który spełnia funkcję grzałki. Czasem spotyka się proste rozwiązania z folią teflonową, grzałką ceramiczną i jednym wałkiem, ale czasem fuser jest skomplikowanym mechanizmem z kilkoma wałkami grzejnymi, których moc przekracza 1,500 W. Papier, przechodząc pomiędzy wałkami, ulega ogrzaniu do temperatury ok. 200°C. Toner na jego powierzchni ulega scaleniu z podłożem. Substancją zapobiegającą przyklejaniu się tonera do gorących wałków jest olej silikonowy, który z wałka olejowego lub listwy olejowej nanoszony jest cienką warstwą na wałki. W nowoczesnych tonerach olej silikonowy został zastąpiony drobinami wosku.

Druk tonerowy w połączeniu z papierami transferowymi TheMagicTouch daje możliwość aplikacji pełnokolorowych nadruków na różnorodne powierzchnie, takie jak: odzież sportowa, odzież reklamowa, odzież robocza, podkładki pod myszy, puzzle, kubki, smycze, flagi, banery, proporce, krawaty, fartuszki, śliniaki, bielizna, poduszki, inne gadżety na tkaninach, płytki ceramiczne, płyty laminowane, blachy itp.

Innowacyjna drukarka OKI z białym tonerem pozwoliła tej technologii na pokonanie kolejnych ograniczeń i pełnokolorowe wydruki na kolorowych, ciemnych powierzchniach.

Dlaczego właśnie drukarki OKI tworzą idealną parę z papierami TheMagicTouch?

Drukarki kolorowe Oki korzystają z innowacyjnej technologii Digital LED (cztery listwy LED umieszczone w jednej linii). W porównaniu z tradycyjną technologią wielokrotnego przebiegu umożliwia to znacznie szybszy druk dokumentów oraz precyzyjne „pasowanie” kolorów.

  • Umożliwia bardzo szybki druk kolorowy, nawet do 30 str./min.
  • Rozdzielczość do 1200 x 1200 dpi bez straty prędkości druku.
  • Gramatura papieru do 250 g/m2
  • Drukuje do 4 razy szybciej niż tradycyjne kolorowe drukarki laserowe.
  • Prosta droga papieru – większa niezawodność.

Największą jednak zaletą drukarek OKI jest skład tonera, który zapewnia najlepsze rezultaty jakości i trwałości wydruku z użyciem papierów transferowych TheMagicTouch. Drukarka OKI C610 jako jedyna uzyskała najwyższą notę pięciu gwiazdek w teście kompatybilności z papierami TheMagicTouch.

Daj się ponieść wyobraźni i zastosuj technologię transferową w swojej firmie! Sprawdź naszą ofertę mediów przeznaczonych dla drukarek tonerowych.